نقد و بررسی فیلم جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور ( Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore )

مطالب طنز خود را می تونید در این بخش ارسال کنید
ارسال پست
ali5280
مبتدی
مبتدی
پست: 12
محل زندگی: rasht
تماس:

نقد و بررسی فیلم جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور ( Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore )

پست توسط ali5280 »

این فیلم سینمایی، سومین قسمت از مجموعه‌ی جانوران شگفت‌انگیز و داستانی فرعی از مجموعه‌ی هری پاتر است. در این قسمت جادوگر شرور گلرت گریندل‌والد قصد دارد تا به مقام رئیس کل کنفدراسیون جادوگری برسد اما آلبوس دامبلدور، نیوت اسکمندر و دوستانشان تلاش می‌کنند تا مانع رسیدن او به اهدافش شوند. مبارزه با نیروی شر از جمله پیام‌های مثبت این فیلم است. خشونت و ترس نیز در این اثر شدت پایینی دارد، اما صحبت از همجنس‌گرایی دامبلدور و گلرت گریندل‌والد در آن وجود دارد.

«جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» داستانی فرعی از مجموعه‌ی محبوب هری پاتر است. این داستان در دنیای جادوگری ساخته‌ی جی‌کی‌رولینگ اتفاق می‌افتد و برای طرفداران مجموعه‌ی هری پاتر صحنه‌ها و شخصیت‌های آشنایی دارد. برای مثال چندین صحنه در مدرسه‌ی هاگوارتز اتفاق می‌افتد یا جوانی شخصیت‌های آشنایی مانند آلبوس دامبلدور و منیروا مک‌گونگال به نمایش درمی‌آید. به همین ترتیب این اثر فارغ از هر نکته‌ی دیگری برای دوستداران هری‌ پاتر محبوب و خاطره‌انگیز است و می‌توان راجع به ارتباطات‌های دو قصه گفت‌وگو کرد.

باید توجه داشت که این داستان به طور کلی در دنیای جادویی اتفاق می‌افتد و شخصیت‌های آن اغلب جادوگر هستند. جادو در این داستان عنصری فانتزی است که گروهی از مردم از آن بهره‌مند هستند و در دنیای مخفیانه در کنار انسان‌های غیرجادوگر زندگی می‌کنند.

مسأله‌ی محوری این مجموعه نیز مانند مجموعه‌ی هری پاتر تقابل خیر و شر و همین‌طور مبارزه با نژادپرستی است. جادوگر شروری تلاش می‌کند با نابودی غیرجادوگرها و جادوگرهای غیراصیل دنیا را تحت سلطه‌ی خود دربیاورد، اما قهرمان‌های داستان مانع او می‌شوند. درست مانند آنچه در مجموعه‌ی هری پاتر در تقابل با لرد ولدمورت اتفاق می‌افتد. این مسأله به نوعی در دنیای واقعی هم دیده می‌شود، افراد و دولت‌هایی که نسبت به مردمان دیگر احساس برتری دارند و با از بین بردن آن‌ها تلاش می‌کنند تا بر همه حکومت کنند. در این داستان قهرمان‌ها برای نابودی این تفکر مبارزه می‌کنند.

باید توجه داشت که در این داستان قهرمان اصلی یعنی آلبوس دامبلدور فردی همجنس‌گراست. جی‌کی‌رولینگ پس از انتشار جلد آخر مجموعه‌ی هری پاتر این مسأله را در مصاحبه‌های خود مطرح کرده ‌بود. این نکته در این فیلم با گفت‌وگوی شخصیت‌ها تثیبت می‌شود. مسأله‌ی همجنس‌گرایی در فرهنگ کشور ایران پذیرفته نیست و علل ناهنجاری آن نیازمند طرح بحث و گفت‌وگو است به همین ترتیب برای تماشای این فیلم بهتر است از نسخه‌ی پالایش شده استفاده کرد. فارغ از این نکته دامبلدور در این داستان ابرقهرمان جبهه‌ی خیر است او در انتها توسط «چیرین» به عنوان فردی که باطنی کاملاً پاک دارد شناخته می‌شود. مخاطبانی که مجموعه‌ی هری پاتر را تماشا کرده‌اند می‌دانند که دامبلدور نیز در طول زندگی خود اشتباهاتی داشته ‌است؛ برای مثال به طور ناخواسته باعث مرگ خواهر کوچک‌تر خود شده است یا با اعتماد به گریندل‌والد باعث شده که او قدرتمند شود اما در قسمتی از داستان نیوت اسکمندر به دامبلدور یادآوری می‌کند که انسان خوبی بودن لزوماً به معنای اشتباه نکردن نیست، آنچه اهمیت دارد این است که برای جبران اشتباهات تلاش کرد. شما می‌توانید با تکیه بر این موضوع با فرزندان خود درباره‌ی اهمیت عذرخواهی و تلاش برای جبران اشتباهات صحبت کنید.

به طور کلی قسمت سوم مجموعه‌ی جانوران شگفت‌انگیز، علی‌الخصوص برای دوستداران دنیای هری پاتر دوست‌داشتنی و سرگرم‌کننده است و در کنار آن پیام‌های مثبتی را به بیننده منتقل می‌کند.

داستان اثر

«جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» بخش سوم از سری فیلم‌های سینمایی جانوران شگفت‌انگیز است. این مجموعه یکی از داستان‌های فرعی یا اصطلاحاً «اسپین‌آف» مجموعه‌ی هری پاتر است و ماجرای آن در زمانی پیش از تولد هری پاتر و دوستانش اتفاق می‌افتد. در این داستان جادوگر شرور «گلرت گریندل والد» به قدرت رسیده‌ و پیروانی به دست آورده‌ است. در قسمت سوم او قصد دارد به مقام رئیس کل کنفدراسیون جادوگری برسد. از طرفی او و دامبلدور در جوانی به عنوان دو فرد همجنس‌گرا به یکدیگر علاقه‌مند بودند و در همین ایام پیوندی خونی بسته‌اند. این پیوند سبب می‌شود که نتوانند هیچ اقدامی علیه یکدیگر انجام بدهند. حالا دامبلدورِ جوان قصد دارد که این پیوند خونی را باطل کند تا بتواند مانع رسیدن گریندل‌والد به اهدافش بشود.

از طرفی «نیوت اسکمندر» که یک جانورشناسی جادویی است به تازگی موفق شده است که دو نوزاد «چیرین» به دنیا بیاورد. «چیرین» جانوری جادویی است که دو خاصیت ویژه دارد. او می‌تواند باطن انسان‌ها را تشخیص دهد و تنها به انسانی تعظیم می‌کند که باطنی کاملاً پاک داشته ‌باشد. علاوه بر این اگر فردی «چیرین» را بکشد می‌تواند در حوضچه‌ی خون او آینده را ببیند. گریندل‌والد یکی از «چیرین»ها را می‌دزدد و با کشتن او بخشی از آینده را می‌بیند، از طرفی خبر ندارد که نوزادی دیگر همچنان نزد نیوت اسکمندر است. حال که گریندل‌والد از بخشی از آینده خبر دارد کارِ دامبلدور، نیوت اسکمندر و هم‌پیمانانشان دشوارتر می‌شود. آن‌ها باید بدون هیچ برنامه‌ای مبارزه کنند تا مسیر آینده به شیوه‌ای رقم بخورد که گریندل‌والد را سردرگم کند. از طرفی انتخابات رییس کل کنفدراسیون جادوگری نزدیک است، گریندل‌والد با جادوی شرورانه‌ای بدن بی‌جان نوزاد «چیرین» را زنده می‌کند تا در مقابل همه‌ی جامعه‌ی جادوگری به عنوان فردی که باطنی پاک دارد به او تعظیم کند تا مردم او را به عنوان رییس کل جامعه‌ی جادوگری انتخاب کنند. او تقریباً موفق شده ‌است، تا اینکه دامبلدور و دوستانش از راه می‌رسند و نیوت اسکمندر به کمک نوزاد چیرین دیگری که در اختیار دارد دروغِ گریندل‌والد را برای مردم آشکار می‌کند و در همین درگیری پیمان خونیِ گریندل‌والد و دامبلدور باطل می‌شود. داستان قسمت سوم این مجموعه در همین‌جا به پایان می‌رسد اما با توجه به مجموعه‌ی هری پاتر مشخص است که دامبلدور درنهایت گریندل‌والد را به طور کامل شکست خواهد داد.

منبع: https://www.plaza.ir/140102/308476/fant ... ease-date/
ارسال پست